Lawrence Central High School

Metropolitan District of Lawrence Township

Phone: (317) 964-7400 | Attendance: (317) 964-7405
GUIDANCE DEPARTMENT FAX (317) 543-3326

Staff Directory

Office Staff

Principal - Rocco Valadez (Contact Me)
Administrative Assistant to the Principal - Raylene Carr (Contact Me)
Interim Assistant Principal Seniors (Class of 2017) - Marlon Sam (Contact Me)
Assistant Principal - Juniors (Class of 2018) - Brian Davis (Contact Me)
Assistant Principal - Sophomores (Class of 2019) - Retha Swain (Contact Me)
Assistant Principal - Freshman (Class of 2020) - J. R. Shelt (Contact Me)
Bi-Lingual Administrative Assistant - Freshman Center - Yolanda Vargas (Contact Me)
Freshman Center Student Management - Marcus Watts (Contact Me)
Administrative Assistant - Reception - Lauren Hughes (Contact Me)
Upper Level Student Management - Marcus Davis (Contact Me)
Attendance Office Administrative Assistant - Gena Leftridge (Contact Me)
Treasurer - Stacey Hiles (Contact Me)
Registrar - Chad Cross (Contact Me)
Interim Athletic Director - Ryan Banas (Contact Me)
Athletic Director - Jeff Irwin (Contact Me)
Assistant Athletic Director  - Alfie Hernandez (Contact Me)
Athletic Office Administrative Assistant - Zach Graham (Contact Me)
Nurse - Marijo Trissler (Contact Me)
Nurse - Jean Handley (Contact Me)
Cafeteria Manager - Robin Belcher (Contact Me)
Head Maintenance - Steve Beaver (Contact Me)
Technology - Denny Krauser (Contact Me)
Technology - Chrome Books - Eric Sibbing (Contact Me)
Facilities Manager - John Cook (Contact Me)
Bookstore Manager - Katelan Morris (Contact Me)
Head Custodian - George Brown (Contact Me)
Home School Advisor - Candace Robinson (Contact Me)
SIOP Coach - Erika Tran (Contact Me)
Gallahue Therapist - Mishara Winston (Contact Me) 317-964-7539
Study Hall Monitor - David Bridges (Contact Me)
Study Hall Monitor - DeAndre Pierce (Contact Me)
Permanent Building Substitute - Gladys Short
Permanent Building Substitute - Joe Zachery
Probation Officer - Lacy Blacketer (Contact Me)

Alternative Learning

Deborah Messinger (Contact Me)

Art

Donald Adams (Contact Me)
Julia Duke (Contact Me)
Wendy Golden (Contact Me) Department Chair
David Rawlins (Contact Me)

AVID

Kurt Freytag (Contact Me) AVID - Class of 2019
Chris Harmon (Contact Me) Department Chair/AVID Teacher Class of 2017 & 2018
Jon Kowalczyk (Contact Me) AVID - Class of 2020
Barbara Adams (Contact Me) Tutor
Mathew Bauer (Contact Me) Tutor
Elizabeth Harmon (Contact Me) Tutor
Colin Silberberg Tutor
Pamela Webb (Contact Me) Tutor

Business

Jon Kowalczyk (Contact Me)

English

Meghan Bohney (Contact Me)
Claire Burke (Contact Me) Journalism/Yearbook
Scott Dehnke (Contact Me)
Trinda Foley (Contact Me) Co- Department Chair
Marissa Goodell (Contact Me)
Christina Hunt (Contact Me)
Lauren Howey (Contact Me)
Shari Jacobs (Contact Me)
Kathleen Legge (Contact Me) IB Coordinator
David Mattingly (Contact Me)
Larissa McCormick (Contact Me)
Claire Moran (Contact Me)
Michael Nickels (Contact Me)
Linus Peck (Contact Me) Co- Department Chair
Christine Rush (Contact Me)
Paige Wyatt (Contact Me)
Donald Zelaya (Contact Me)

English as a New Language

Linda Itoka (Contact Me)
Claire Moran (Contact Me)
Enrique Ordonez (Contact Me) Bi-Lingual Instructional Assistant

Family and Consumer Science

Lisa Buggs (Contact Me) Department Chair
Cynthia Shank (Contact Me)

Guidance

Kim Dynak (Contact Me) Class of 2017 T thru Z; Class of 2018 & 2019 M thru RAM; 2019 AVID
Deena Fogle (Contact Me) Class of 2017 A-CLE; Class of 2018 & 2019 A-CAN; Class of 2017 & 2018 IB
Lynna Hairston (Contact Me) Data Services Coordinator
Candis Lavallais (Contact Me) Class of 2020 GRA thru Z
Brian Maloney (Contact Me) Class of 2017 CLI thru GRA; Class of 2020 A thru GO and AVID
Chris McClatchy (Contact Me) Director of Guidance; Class of 2017 PET-RH; Class of 2018 & 2019 U-Z; Class of 2018 AVID
Suzanne Oakes (Contact Me) Class of 2017 GRE thru LAZ; Class of 2018 & 2019 CAR thru GRE
Kim Payne-Shearer (Contact Me) Class of 2017 RI thru S; Class of 2018 & 2019 RAN thru T; Class of 2017 AVID
Kenny Randle (Contact Me) Mentor
Cherlisa Richardson (Contact Me) College & Career Counselor
Oliver Smith (Contact Me) Class of 2017 LE-PES; Class of 2018 & 2019 GRI thru L
Tim Taylor (Contact Me) Guidance Office Assistant
Maggie Youngblood (Contact Me) Testing Coordinator

Hearing Impaired

Pam Gennett (Contact Me) Department Chair
Robin Reid (Contact Me) Interpreter

Mathematics

Tony Arrington (Contact Me)
Spencer Calhoun (Contact Me)
Joanne Carroll (Contact Me)
Lonnie Chamberlain (Contact Me)
Joseph Conway (Contact Me)
Sheri Dowden (Contact Me) Department Co-Chair
Ketrice Jackson (Contact Me)
Andy Lamaster (Contact Me)
Harrison Nguyen (Contact Me)
India Scott (Contact Me)
Lynda Sherer (Contact Me)
Chad Sivertson (Contact Me)
Karen Spitler (Contact Me)
Julie Stephanoff (Contact Me)
Tracy Thibodeau (Contact Me)
Martha Weber (Contact Me) Department Co-Chair

E Learning/Information Specialist

Aaron Lunsford (Contact Me) E Learning/Information Specialist
Lisa Honeycutt (Contact Me) Media Center Assistant

My Achievement Center and Plato Lab

Chauncey Duff (Contact Me) Coordinator
Brianna Coleman (Contact Me) Tutor
Lynn Sanders (Contact Me) Tutor

Performing Arts

Joy Conners (Contact Me)
Kim Corman (Contact Me) Administrative Assistant
David Crook (Contact Me)
Milo Ellis (Contact Me)
Kathleen Horrigan (Contact Me)
Matt James (Contact Me) Department Chair
Andrew King (Contact Me) Director of Orchestras
Zachary VanderElzen (Contact Me) Interim Band Director
Charles Manning (Contact Me) Accompanist IA
Steven Yoder (Contact Me)
Jay Young (Contact Me)

Physical Education/Health

Kurt Freytag (Contact Me)
Albert Gooden (Contact Me) Boys Varsity Basketball Coach
Stephanie Keller (Contact Me) Department Chair & Girls Varsity Basketball Coach
William Peebles (Contact Me) Varsity Football Coach
Justun Sharp (Contact Me)
Erynn Williams (Contact Me)

Science

Alan Burrell (Contact Me)
Amanda Cole (Contact Me)
Kyong Marie Damron (Contact Me)
Ryan Keller (Contact Me)
Amber Leonhard (Contact Me)
Anne Marie Milligan (Contact Me) Department Chair
Greta Murphy (Contact Me)
Bryan Peters (Contact Me)
Tim Richey (Contact Me)
Becky Schroeder (Contact Me)
Kyle Schwingendorf (Contact Me)
Anthony Stanich (Contact Me)
Alysavit Steinmetz (Contact Me)
Russell Sumner (Contact Me)

Social Studies

Tim Barthel (Contact Me)
Michael Burr (Contact Me)
Nick Derado (Contact Me)
James Etherington (Contact Me)
Teresa Foley (Contact Me)
Jennifer Franklin (Contact Me)
Steve Gretencord (Contact Me)
Drew Horvath (Contact Me)
Chris Meguschar (Contact Me)
Bob Meier (Contact Me)
Andy Renie (Contact Me)
Patrick Terwilliger (Contact Me)
Brian Walls (Contact Me)
Don Weir (Contact Me) Department Chair
Anthony Wong (Contact Me)

Special Education

Beth Bastien (Contact Me) School Psychologist
Carla Bradford (Contact Me) Intensive Intervention
Jerin Burch (Contact Me) Speech & Language Pathologist
Sher Dobie (Contact Me) Basic Skills Development/Math Co-Teacher
Deborah Dufek (Contact Me) Functional Academics
Marla Gee (Contact Me) Basic Skills Development/English Co-Teacher
Jenny Hoffman (Contact Me) Life Skills
Nancy Hormann (Contact Me) Job Related/Work Study
Jacqueline Kennard (Contact Me) Functional Academics
Carey Northcutt (Contact Me) Functional Academics
Will Patterson (Contact Me) Intensive Intervention
Jesse Pierson (Contact Me) Life Skills
Jennifer Pritchard (Contact Me) Basic Skills Development/English Co-Teacher
Jennifer Query (Contact Me) Basic Skills Development/English Co-Teacher
Colleen Renie (Contact Me)
Rebecca Sparks (Contact Me) Basic Skills Development/English Co-Teacher
Jason Spear (Contact Me) Intensive Intervention
Dawn Wiseman (Contact Me) Department Chair
Kendra Zimmerman (Contact Me) Life Skills

World Languages

Kelley Chan (Contact Me)
Dale Darlage (Contact Me)
Jill Hilgemeier (Contact Me) Department Chair
Tony LaGrotto (Contact Me)
Abagail Lebo (Contact Me)
Laura Renner (Contact Me)
Stacy Roeschlein (Contact Me)
Richar Torres (Contact Me)